Milanówek w II Programie Polskiego Radia
W niedzielę 25 czerwca o godz. 22.00

„Na obrzeżach wielkiego miasta” – Bożena Markowska – autorka Wieczoru Literackiego przywołuje w swojej audycji niektórych pisarzy, którzy osiedlili się swego czasu w podwarszawskich miejscowościach, takich jak Podkowa Leśna , Milanówek, Brwinów czy Pruszków. Wraz z Tomaszem Burkiem – krytykiem literackim i pisarzem zastanawia się co przywiodło Jarosława Iwaszkiewicza, Ferdynanda Ossendowskiego czy Jarosława Marka Rymkiewicza na obrzeża wielkiego miasta ? Czego szukał w Podkowie Jarosław Iwaszkiewicz? Ukraińskich wspomnień? A Ferdynand Ossendowski – w Milanówku, czy mógł w czasie okupacji wspominać swoje przygody z syberyjskiej tajgi? Wreszcie czym dla Jarosława Marka Rymkiewicza stały się „Zachody słońca” w Milanówku i wszystkie inne uroki tej podwarszawskiej miejscowości. W audycji znajdą się również reporterskie relacje autorki z Iwaszkiewiczowego domu na Stawisku. 

We fragmentach utworów wymienionych pisarzy usłyszymy między innymi: Irenę Jun, Joannę Trzepiecińską Ryszarda Nawrockiego i z nagrań archiwalnych Jana Świderskiego. 
 
W rozmowie telefonicznej do wysłuchania audycji czytelników stron Towarzystwa Miłośników Milanówka zaprosiła autorka tej godzinnej audycji Bożena Markowska. Z Milanówka w audycji głos zabierają bibliotekarka Biblioteki Parafialnej pani Maria Płóciennikowa i prezes TMM Andrzej Pettyn.

Podajemy czas audycji, aby zainteresowane nią osoby mogły ją sobie nagrać.

Dodajmy, że red. Bożena Markowska wiele ze swoich audycji literackich i historycznych poświęciła pisarzom mieszkającym w Milanówku. W ww. audycji mowa też będzie o jeszcze jednym milanowskim pisarzu Stanisławie Rembeku.

Uwagi dotyczące audycji prosimy kierować bezpośrednio do autorki:
bozena.markowska@polskieradio.pl

Redaktor Bożena Markowska
Fot. Archiwum Polskiego Radia


admin, 2006-06-24 22:15:14