Rowerowy spacer po Milanówku
TMM przy współpracy ze szkołami, w czym szczeólnie aktywna jest Nowa Prywatna Szkoła Podstawowa, organizuje od lat spacery informacyjno-dydaktyczne, poświęcone historii miasta. Kolejny taki spacer na zakończenie roku szkolnego, tym razem rowerowy, odbył się w środę 21 czerwca. Wzięło w nim udział ok. 30 uczniów, nauczycieli i rodziców w towarzystwie kilka członków TMM z przewodniczącym komisji rewizyjnej Andrzejem Zegarkiem na czele.  

Kawalkada młodych rowerzystów przejechała trasę ok. 7 km od kładki nad torami kolejowymi na wysokości ul. Żabie Oczko, ulicami Krakowską, Wielkim Kątem, Spacerową, Krasińskiego Wojska Polskiego aż do punktu docelowego w EKO-FARM, gdzie wyprawa zakończyła się piknikiem i jazdą na kucykach.

Po drodze uczniowie usłyszeli wiele informacji o historii mijanych willi, wydarzeniach z przeszłości, m.in. o działalności AK na terenie miasta w czasie II wojny światowej, o zrzutach przekazywanych w czasie II wojny światowej przez aliantów na Solnicy pod Grodziskiem i udziale dwóch plutonów liniowych AK z Milanówku w osłanianiu odbioru zrzutów broni i ludzi,  o zniszczeniu przez Niemców magazynu broni AK na Chrzanowie (przy ul. Wojska Polskiego) i o bohaterskiej postawie dr. Franciszka Grodeckiego, którego hitlerowcy rozstrzelali w czasie tej akcji.

Wiele uwagi oprowadzający grupę przewodnik z TMM Andrzej Pettyn poświęcił milanowskiej przyrodzie, m.in. zatrzymano się przez chwilę przed willą Polanka, na której znajduje się pomnik przyrody aleja dębów włoskich. Przewodnik poinformował, że łącznie na terenie miasta wg stanu na 31 marca 2005 r. jest wiele pomników przyrody – 152 drzewa, a ponadto od niedawna 3 aleje drzew (al. dębów włoskich - 9 sztuk, al. lipowa - 29 sztuk, al. kasztanowców - 14 sztuk) i 2 głazy narzutowe.

Zwracając uwagę na walory willi „Polanka” przewodnik poinformował, że prawdopodobnie w swojej pierwotnej formie przed przebudową przez architekta Józefa Sosnowskiego była to najstarsza willa na terenie ówczesnego Milanówka, jeszcze zanim powstało Letnisko. Nazywała się ta willa „Flora” i powstała ok. 1887 r. – co potwierdzają istniejące w rodzinie spadkobierców dokumenty. Przewodnik dodał, że oficjalnie za najstarszy budynek w mieście uważa się jednak drewnianą willę „Banczewianka”, która powstała w 1890 r.

W czasie rowerowej wędrówki młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści o historii superszpiega Jerzego Sosnowskiego, który wykradł wiele ważnych ze strategicznego punktu widzenia dokumentów III Rzeszy, m.in. plan inwazji na Polskę w 1939 r., historię milanowskich krówek, których pierwsza wytwórnia powstała w 1940 r. przy ul. Spacerowej, losy oświaty w czasie okupacji, historię Sióstr Urszulanek w Milanówku, osiągnięcia milanowskiego rzeźbiarza prof. Jana Szczepkowskiego i wiele innych. Wszystko to wiżało się z mijanymi po drodze willami i miejscami pamięci. Już po przybyciu do EKO-FARM uczniowie pytali o losy Michała Lasockiego ostatniego właściciela majątku Milanówek, który uchodzi za założyciela miasta.  

Na prośbę uczniów przewodnik obiecał zamieścić w Internecie na stronach TMM bajeczną opowieść o żabkach z Żabiego Oczka.

W przyszłości planuje się kontynuowanie spacerów rowerowych po Milanówka na innych trasach, aby w ten sposób młodzież lepiej mogła poznać historię miasta i ludzi w plenerze, co z pewnością lepiej utrwali przekazywane informacje.

                                                Elżbieta Siwek

ES, 2006-06-22 15:19:40