Śladami Chopina
Marek Zdrzyłowski | 2019-11-21 07:05:39 | drukuj

Historia Milanówka jest niezwykle bogata i barwna, dlatego też jest przedmiotem wielu badań, których owocem są niekiedy wydawane książki związane z tym miastem. Niedawno światło dzienne ujrzało opracowanie autorstwa Andrzeja Pettyna.

Andrzej Pettyn to znakomity dziennikarz, publicysta, a nade wszystko miłośnik i wielki znawca historii Milanówka. Przez wiele lat był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Milanówka (obecnie Milanowskiego Towarzystwa Letniczego). Jest wielkim pasjonatem historii miasta, wydał kilka znakomitych opracowań zarówno o szerszym zakresie tematycznych, jak też monograficznych. Od wielu lat Andrzeja intrygował temat związków Fryderyka Chopina z Milanówkiem. Po wielu latach dociekliwych badań powstała książka zatytułowana „Śladami Fryderyka Chopina w Milanówku”, którą sam autor określa jako najważniejszą pozycję wydawniczą w jego życiu.

Najbardziej intrygującą, wręcz sensacyjną historią są dzieje urny z sercem Fryderyka Chopina, która została przewieziona do Polski przez siostrę Fryderyka Jadwigę Jedrzejewiczową. Podczas II wojny światowej, po spacyfikowaniu Powstania Warszawskiego, serce Chopina, które spoczywało w kościele Świętego Krzyża, przekazane zostało w ręce arcybiskupa Antoniego Szlagowskiego, mieszkającego wówczas w Milanówku. Urna początkowo przechowywana była na terenie parafii kościoła p.w. św. Jadwigi Śląskiej. Ponieważ Szlagowski nie dowierzał „szlachetności” przekazujących urnę hitlerowców, postanowił ukryć urnę w innym miejscu. W wielkiej tajemnicy została przeniesiona do domu profesora Antoniewicza przy ulicy Sosnowej w Milanówku. Przechowywana tam była dość długo, jednak po uspokojeniu się sytuacji, wróciła na plebanię.

Ta niezwykła historia nie jest jedynym śladem Fryderyka Chopina w Milanówku. Autorowi książki udało się zlokalizować 23 miejsca, które związane były z naszym wielkim kompozytorem. Dzięki ogromnej wnikliwości Pettyna, docieraniu do wielu materiałów źródłowych, powstała niezwykła książka, która zapewne zaskoczy niejednego znawcę historii miasta.

Książkę wydała Arkuszowa Drukarnia Offsetowa z Grodziska Mazowieckiego. Polecamy lekturę wszystkim miłośnikom Milanówka, zwłaszcza jego fascynującej historii. Oficjalna promocja książki odbędzie się w październiku.

Marek Zdrzyłowski

Reklamy
Polecamy

poprzednie zamknij następne