Zmarła Nina Gąsowska
| 2018-11-09 18:35:28 | drukuj

5-ego listopada w wieku 85 lat zmarła Nina Gąsowska, ceniona malarka, członkini Milanowskiego Towarzystwa Letniczego. U schyłku życia wraz z członkami rodziny i liczną  grupą przyjaciół  świętowaliśmy promocję  jej książki „Express Moskwa-Milanówek, w której w formie barwnie spisanego pamiętnika przedstawiła swoją drogę życiową. Była Rosjanką, ale sercem związała się z Polską poślubiwszy Polaka prof. Włodzimierza Gąsowskiego, wybitnego polskiego znawcy kolejnictwa, a zwłaszcza pojazdów szynowych, autora wielu prac naukowych w tej dziedzinie.
Nina Gąsowska  po ukończeniu studiów w specjalności radiolokacja i radionawigacja lotnicza - pracując w przemyśle i  nauczając młodzież elektrotechniki, angażowała  się  w działania ruchu Prosinfponika. W tym też czasie odbyła studia na wydziale malarstwa Uniwersytetu Sztuki w Moskwie. Od 1980 roku zajęła się malarstwem. Była  członkiem związku Artystów Plastyków Polskich. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Artystkę interesowały rozmaite rodzaje sztuki.   Z powodzeniem zajmowała się tkactwem artystycznym  (gobeliny), rysunkiem, malowała akwarelą i pastelami.  Od roku 1980 skupiła się na malarstwie olejnym. Kilka  z jej wystaw zorganizowano w Milanówku, którego przyroda i architektura – jak to często podkreślała – oczarowały ją bez reszty. Malowane przez nią obrazy są ozdobą wielu kolekcji muzealnych i prywatnych. Jej prace  znajdują się w instytucjach publicznych i zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą - w Anglii, Australii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, USA, Włoszech.  Kilkanaście lat temu przeniosła się z Poznania do Milanówka.
 Pożegnanie Niny Gąsowskiej odbędzie się 14 listopada (środa) o godz. 12.00 w Domu Pogrzebowym Koperski, UL. Mątwiłła 40. Po pożegnaniu urna  z prochami zmarłej zostanie przewieziona na cmentarz parafialny w Milanówku przy ul. Wojska Polskiego. Ze smutkiem żegnamy naszą członkinię. Serdeczne wyrazy współczucia przekazujemy Jej mężowi i synom, wnukom i całej rodzinie.
Zarząd Milanowskiego Towarzystwa Letniczego


Reklamy
Polecamy

poprzednie zamknij następne