W rocznicę śmierci
| 2017-10-10 19:52:51 | drukuj

W rocznicę śmierci założyciela Milanówka Michała Lasockiego – 11 października (środa), godz. 12.00
11 października b.r.  przypada rocznica śmierci Michała Lasockiego, założyciela Milanówka.  W rym dniu (środa) przy tablicy, znajdującej się przy Parku im. M. Lasockiego (ul. Kościuszki), upamiętniającej zasługi Michała Lasockiego o godz. 12,00 milanowianie zapalą znicze. Zapraszamy na tę uroczystość  wszystkich zainteresowanych.
Lasocki, absolwent   Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach, po ukończeniu studiów zorganizował wraz z kolegami Stowarzyszenie Absolwentów  tej uczelni i pełnił w nim  obowiązki wiceprezesa.  Ponieważ należał do osób cieszących się powszechnym szacunkiem powierzono mu obowiązki  sędziego pokoju w sądzie w Grodzisku. W 1908 roku z jego inicjatywy powstało milanowskie Towarzystwo Letnicze, a  na podarowanej mieszkańcom działce doprowadził do wybudowania Teatru Letniego, który zapisał piękną kartę w historii Milanówka, jako centrum kultury, a także dwukrotne jako przejściowy szpital.  Historię rodu Lasockich i zasługi wywodzących się z tej rodziny ziemianach przypominają artykuły:
http://wspolnypowiat.pl/gazeta/informacje/id/612  oraz audycja ‘Radia dla Ciebie’: „Lasoccy z Milanówka”.
http://www.rdc.pl/podcast/rody-i-rodziny-mazowsza-lasoccy-z-milanowka/
Audycja „Radia dla Ciebie”
Red. Piotr Łoś we wprowadzeniu do audycji pisał:
 „Ojciec” miasta nie był utracjuszem. Przeciwnie – dobrym gospodarzem, a przeprowadzona przez niego sprzedaż działek na letnisko dała początek Milanówkowi. W karty ponoć grywał jego brat Antoni Lasocki, przez co zlicytowano mu położony w grójeckim Budziszynek. Ale odium spadło i na brata; i dla nie znających dziejów miasta, w świadomości pozostało do dziś. Z tą złą, nieprawdziwą sławą Lasockich w Milanówku od lat walczy red. Andrzej Pettyn, prezes Towarzystwa Miłośników Milanówka. W „Rodach i Rodzinach Mazowsza” opowiedział o rodzie Lasockich, jego wielkich zasługach dla tego miasteczka warszawskich elit, jakim od samego początku jest Milanówek.
MIlanowskie Towarzystwo Letnicze, Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej

 

Reklamy
Polecamy

poprzednie zamknij następne