Zaduszki Milanowskie
Andrzej Pettyn | 2017-10-09 21:03:24 | drukuj

Kolejny raz Milanowskie Towarzystwo Letnicze wspólnie z Miejskim Centrum Kultury organizuje 18 listopada o godz. 16.00 ZADUSZKI MILANOWSKIE. Spotkanie poświęcone wspomnieniom o zmarłych zasłużonych milanowianach odbędzie się w Miejskiej Galerii Sztuki „Matulka” w  willi  ”Matulka” (budynek obecnej poczty przy ul. Piłsudskiego ).  Wspomnienia poświęcone będą min. Dominice Inkielman- (zm. 2017) (założycielce i prezesowi  Milanowskiego Uniwersytetu  Trzeciego Wieku; Stefanowi Jaczewskiemu – 1891-1947 (dyrektorowi  milanowskiego liceum i współtwórcy tajnego nauczania w okresie II wojny światowej w Milanówku;  Sabinie Dembowskiej – 1877-1962 (lekarce Szpitala PCK w W-wie i szpitala w Milanówku). Pamięć o tych zasłużonych dla naszego miasta ludziach  żyje w nas i dlatego chcemy we w wspomnieniach przybliżyć  to, co najcenniejsze w dokonaniach  tych osób dla naszego miasta. Pomysłodawcą i animatorem spotkania jest prezes MTL – Darek Biernacki, który poprowadzi  je  wraz z członkami MTL-u. Zaduszki Milanowskie są wieloletnią  tradycją MTL-u, w tym roku obędą się pod hasłem Najpiękniejsza jest pamięć, która w sercu zostaje. Wspomnienia połączone z muzyką i pieśnią wprowadzi widzów w nastrój refleksji i zadumy nad mijającym czasem oraz nieodwracalnymi wyrokami losu. W klimacie zadumy przy blasku płonących zniczy  podzielimy się wspomnieniami o naszych bliskich, których nie ma już wśród nas, ale są żywi w naszej pamięci.

Pamięć o tych zasłużonych dla naszego miasta ludziach  żyje w nas i dlatego chcemy we wspomnieniach przybliżyć  to, co najcenniejsze w dokonaniach  tych osób dla naszego miasta.

Pierwsza w Milanówku Miejska Galeria Sztuki „Matulka” powstała w 2012 r., jako odpowiedź na potrzeby lokalnego środowiska artystycznego. Opiekuje się nią Milanowskie Centrum Kultury, które realizuje cele jakimi jest przede wszystkim integracja mieszkających w Milanówku artystów plastyków oraz ekspozycja i promocja ich działań twórczych.

Mimo że ma ona lokalny charakter, do współpracy zapraszani są także twórcy spoza Milanówka. Miejska Galeria „Matulka” znajduje się w miejscu historycznie ważnym dla sztuki. W sierpniu 1945 r. w willi „Matulka” otwarto pierwszą wystawę reaktywowanego po wojnie Związku Polskich Artystów Plastyków, w której wzięli udział najwybitniejsi polscy artyści, m.in. Jan Cybis i Jan Szczepkowski. Więcej o tamtym historycznym wydarzeniu znaleźć można w książce ‘Kiedy Milanówek był stolicą…” Ten fakt zdecydowanie wpłynął na obecny charakter galerii. Skromna lokalowo Matulka w swojej niespełna trzyletniej działalności zaprezentowała twórczość wielu ciekawych artystów i stała się miejscem interesujących wydarzeń kulturalnych. Wystawy odbywają się cyklicznie i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Reklamy
Polecamy

poprzednie zamknij następne