Zaproszenie
| 2017-03-28 22:24:27 | drukuj


Zaproszenie
2.04.2017 r. (niedziela) – godz. 17.00

  - sala dawnego kina „Orzeł” przy ul. Piłsudskiego 33
(wejście od ul. Warszawskiej).
Miłośników dokumentu zapraszamy – wraz z Milanowskim Centrum Kultury - na kolejne spotkanie z filmami - Szymona Wdowiaka, alpinisty i himalaisty, laureata nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych, członka Milanowskiego Towarzystwa Letniczego i wieloletniego mieszkańca Milanówka. Będzie to kolejne spotkanie z mistrzem malowania piękna gór i przyrody w filmowym dokumencie. Obejrzymy dwa filmy:
„W dolinie Gangesu" i " Ginący rycerz kniei".
„Ginący rycerz kniei” to film przyrodniczy, którego bohaterem jest Głuszec (tetrao urogallus) to okazały ptak z rzędu kuraków, największy z rodziny głuszcowatych. Nieco podobny do szerzej znanego indyka, osiąga masę do sześciu i pół kilograma. Samce są czarnobrązowe, mają pierś o charakterystycznym, metalicznym zielonym połysku. Mniejsze od nich samice są ciemnobrązowe, mają rdzawą plamę na piersi.
Niegdyś głuszce licznie zamieszkiwały lasy mieszane i iglaste północnej i środkowej Europy - od Szkocji poprzez Skandynawię do Polski i dalej, na terenach północnej Azji. Dziś gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.
Wśród przyczyn gwałtownego spadku liczebności jego populacji na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wymienia się:
nadmierne wysuszenie siedlisk głuszca, stosowanie przez człowieka chemicznych środków ochrony lasów, klęski ekologiczne powodujące masowe wyniszczenie drzewostanu (np. w Górach Izerskich), ekspansję drapieżników oraz nadmierną ilość polowań.
Według naukowców i ekologów jedyną szansą na uratowanie głuszca i przywrócenie go do naszych lasów jest objęcie go rygorystyczną ochroną i prowadzenie ośrodków hodowlanych, z których następnie głuszce byłyby "wprowadzane" do naturalnego środowiska.
Wyginięcie tych pięknych i efektownych ptaków byłoby wielką stratą dla leśnego ekosystemu - i dla wszystkich miłośników przyrody. Przyzna to każdy, kto choć raz miał okazję zobaczyć tokujące głuszce i posłuchać ich niezwykłej pieśni. Autorom filmu udało się sfilmować głuszce, które przetrwały w Lasach Janowskich. Obserwowali je przez cały rok, rejestrując przylot ptaków na tokowiska, walki samców, znoszenie i wysiadywanie jaj, opiekę nad pisklętami i wodzenie małych głusząt, pierzenie się piskląt, zdobywanie przez dorosłe osobniki pożywienia i ich walkę z drapieżnikami.
[źródło: www.tvp.com.pl]
         Film „W dolinie Gangesu" przedstawia spływ pontonami po rzece Ganges.
                                                               Wstęp wolny.
       Zainteresowanych rzeką Ganges odsyłamy do pracy licencjackiej:
http://kwgl.org/wp-content/uploads/2017/01/05-LIC-294077-2016-watermarked.pdf

Reklamy
Polecamy

poprzednie zamknij następne