Jedwabne bogactwo Milanówka w czasach PRL-u
| 2016-10-10 16:18:29 | drukuj

Odpowiadając na liczne pytania i prośby osób zainteresowanych jedwabiem i jego historią, ponownie otwieramy dla zwiedzających wystawę

„Jedwabne bogactwo Milanówka w czasach PRL-u”.

Zapraszamy do Wilii Borówka w Milanówku, ul. Królowej Jadwigi 5 (budynek wozowni):

  • w sobotę 15 października w godz. 15-18,
  • w niedzielę 16 października w godz. 11-14,
  • we wtorek 18 października  w godz.15-18.

Inne terminy zwiedzania są możliwe tylko dla grup zorganizowanych po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 791 909 191.

Zapraszamy Państwa w podróż do czasów minionych, kiedy niemal każdy produkt milanowskiej fabryki był postrzegany jako dzieło. Jedwab naturalny jawił się jako szczyt luksusu i obiekt pożądania eleganckich pań i panów. Oglądając bogatą kolekcję wzorników, zadajemy sobie pytanie: dlaczego tak ogromne dziedzictwo milanowskiego wzornictwa nie przetrwało próby czasu?  Nie ma na to prostej odpowiedzi, ale jedno jest pewne: dziś, kiedy po czasach świetności pozostały jedynie wspomnienia, zaczynamy doceniać jego wartość.

Atmosfera fabryki i współpraca z artystami, pomimo prymitywnych warunków pracy i „bylejakości” PRL-u umożliwiały nadzwyczaj kreatywnym malarkom i mistrzom wzornictwa tworzenie oryginalnych wyrobów. W fabryce powstały setki, lub nawet tysiące, wzorów drukowanych, wśród nich wiele bardzo wartościowych. Jedwab malowany w Milanówku bywał na najważniejszych pokazach mody, także za granicą. Zachwycały szczególnie wypracowane kolekcje dla znanych projektantów i domów mody. Nie można także zapomnieć o tkaninach rekonstrukcyjnych, które do dziś zdobią pałace w Wilanowie, Nieborowie i wiele innych.

Ta wystawa ma przede wszystkim przypomnieć, że tkaniny produkowane przez Zakłady Jedwabiu Naturalnego były dziełem setek ich pracowników. To właśnie dzięki ich relacjom i nieocenionej pomocy mogła powstać wystawa inspirująca kolejne pokolenia ludzi zafascynowanych historią milanowskiego jedwabiu.

Autorem wystawy jest Bartosz Krupa – student Politechniki Warszawskiej, absolwent SLO Nr 5 w Milanówku, reżyser filmu „Henryk Witaczek – wizjoner, który stworzył jedwabnictwo w Polsce”, współtwórca wystaw w Wirtualnym Muzeum Jedwabnictwa i aktywny działacz Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

Autorką części modowej wystawy jest Honorata Kuraszkiewicz – Prezes Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

Współpraca: byli pracownicy Zakładów Jedwabiu Naturalnego: Ewa Noińska, Jadwiga Łaskawiec,Wanda Słonecka, Zbigniew Gontarczyk, Barbara Giemczyńska, Tadeusz Ciesielski, Mariola Marszałkiewicz, Anna Taubwurcel.

Grafika: Magda Zagdańska.

Organizator wystawy: Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

Partnerzy: Archiwum Państwowe w Warszawie, Urząd Miasta Milanówka.

Patronat medialny: Radio Bogoria.

Wystawa jest częścią projektu „Łączy na jedwab” opracowanego i realizowanego przez Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.


Andrzej Pettyn
Reklamy
Polecamy

poprzednie zamknij następne