ZAPROSZENIE NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE
| 2016-06-04 18:53:30 | drukuj

O CHARAKTERZE ARTYSTYCZNO-HISTORYCZNYM
W sobotę, 11.06.2016 r. o godz. 18.00, w ramach XI Festiwalu Otwartych Ogrodów, w Ogrodzie Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej, w Milanówku, przy ul. M. Lasockiego 1, będzie miało miejsce odsłonięcie pierwszej w Polsce mini architektury ziemiańskiego DWORU LASOCKICH, w skali 1: 20, wykonanej ściśle wg szkiców uzyskanych od Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.  W 2016 r. wypada 200-a rocznica wybudowania dworu i 10 rocznica ufundowania Michałowi Lasockiemu przez mieszkańców Miasta Milanówka tablicy pamiątkowej. Żmudna praca nad tworzeniem dworu trwała ponad rok.

Michał Piotr Lasocki h. Dołęga(1862-1938) był założycielem Letniska Milanówek, synem powstańca styczniowego, wielkim patriotą i społecznikiem, oraz fundatorem niektórych działek na potrzeby Letniska, m.in. pod Kościół milanowski. Do końca życia wraz z Rodziną mieszkał w milanowskim dworze. Po II wojnie światowej, decyzją ówczesnych władz komunistycznych, ostatnia żyjąca córka Lasockich, Helena, została zmuszona do opuszczenia rodzinnego gniazda (miała na to 3 godziny), z zakazem zbliżania się do niego na odległość nie mniejszą niż 30 km. Przez długie lata dwór był systematycznie dewastowany, aż w latach 70-ych pozostały po nim ruiny i zaniedbany park, w którym kiedyś dwór stał… (zdjęcie z r. 1974)

Wydarzenie rozpoczynamy około g. 18.00, złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej Michała Lasockiego. Odsłonięcie mini architektury połączone będzie z przedstawieniem historii Dworu i historii rodziny Lasockich, pokazem elewacyjnej wystawy architektury Milanówka wraz z obrazami Dworu Lasockich. Odsłonięcia dokonają twórcy rekonstrukcji, przedstawiciele Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego oraz prezes Milanowskiego Towarzystwa Letniczego.

Na wystawie pokażemy też inne zabytki milanowskie różnej wielkości, zdjęcia przedwojennych drewnianych willi i współczesnej architektury miasta.  Wysłuchamy pięknego koncertu w wykonaniu Dariusza Biernackiego (baryton), w oprawie artystycznej milanowskiego T-ART-u. Planowane zakończenie ok. godz. 22.00.

Miniatura architektoniczna Dworu w trakcie tworzenia, 2016r. (autorzy: Barbara Kuldanek, Tadeusz Kuldanek).

Serdecznie Państwa zapraszamy.

Anna Elżbieta Kuldanek
Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej
(spr@pamiecrodzinna.pl, tel. 504-704-167)

Reklamy
Polecamy

poprzednie zamknij następne