Szymona Wdowiaka (1934-2013)
| 2016-09-21 19:57:09 | drukuj

Odszedł błądząc myślami w majestacie gór…

Milanowskie Towarzystwo Letnicze przy współpracy z Biblioteką Miejską w Milanówku przypomina najciekawsze filmy zmarłego w 2014 r.  fotografika i filmowca dokumentalisty  artysty wielkiego talentu -  Szymona Wdowiaka (1934-2013). Autor 70 filmów nagradzanych na festiwalach sztuki filmowej w kraju i zagranicą prezentuje obecnie część swojej sztuki mieszkańcom naszego miasta.

Milanowianin od urodzenia, dorastał wśród miejscowej przyrody i to ona – jak mawiał – w znacznym stopniu ukształtowała jego zainteresowania. Ukończył studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (1960). W czasie studiów największą pasją jego życia stało się fotografowanie i filmowanie w połączeniu z alpinistyką.

Kilka lat temu bo 7 czerwca 2010 roku przyjaciele zorganizowali mu w 50-lecie pracy twórczej. Na to spotkanie w Milanowskim Centrum Kultury przybyła rodzina – żona Maria i córki Dominika i Mila, liczni znajomi i przyjaciele oraz wielu mieszkańców Milanówka. Była o okazała uroczystość, którą wypełniły wspomnienia, kwiaty, występy artystów, pokazano fragmenty jego filmów dokumentalnych z dalekich wypraw. Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć rozmieszczone na ścianach wspaniałe, biało-czarne fotografie artysty ukazujące piękno przyrody, a zwłaszcza gór, które stały się wielką pasją Szymona. Podczas uroczystości Jubilat przekazał w darze Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku do wykorzystania przez czytelników kopie 24 filmów na VHS swojego autorstwa. Ten cenny dar wzbogacił multimedialne zbiory biblioteki, która od lat gromadzi dzieła twórców z Milanówka. Niektóre z nich prezentujemy obecnie miłośnikom sztuki filmowej.

W czasie jubileuszu pracy twórczej burmistrz Milanówka, Jerzy Wysocki wręczył zasłużonemu artyście Milanowski Liść Dębu, przyznany przez Kapitułę za wieloletnie, twórcze utrwalanie w kadrze piękna przyrody świata i Milanówka!

Oczywiście był też tort jubileuszowy i artyleryjski wystrzał papierowej armaty pod dowództwem Tomasza Achera oraz gromkie 100 lat licznie przybyłej publiczności, jakiego od lat zasłużony Teatr Letni nie słyszał!

Laureat prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych, wielki popularyzator alpinizmu…

Szymon Wdowiak przez wiele lat swojego zawodowego życia z kamerą towarzyszył licznym polskim wyprawomeksploracyjno alpinistycznym, m.in. Kanngbaczen (1974), Kanchendzanga (1978), Annapurna (1982), K-2 (1983). Był również operatorem filmowym Polskiej Wyprawy Polskiej Akademii Nauk na Antarktykę (1975/76). Filmował na Kaukazie i w Pamirze, w górach Alaski i Kanady, Patagonii, Mongolii, Tybecie, Indiach, Karakorum, w Himalajach i Nepalu. Plonem jego wypraw jest ponad 70 filmów dokumentalnych, zrealizowanych całkowicie we własnym opracowaniu autorskim (scenariusz, zdjęcia, reżyseria, komentarz). Szczególne uznanie i szeroki rozgłos przyniosły  mu cykle filmowe, które powstawały w ramach współpracy z Telewizją Polską, m.in. „Tryptyk Himalajski” (1978/79), „Niedotykalni” (1985), „Z Łona Gór” (1985), „Patagońskie Żywioły” (1987), „Wisła Płynie” (1992), „Tao i Kormorany” (1997).

Został laureatem prestiżowych nagród na festiwalach filmów podróżniczych i górskich, m.in. Grand Prix Tbilisi (1975), Grand Prix Warszawa (1995), Nagroda Specjalna Trento (1996). Za filmy „Pokochać drzewa” i „Wisła płynie” otrzymał Nagrodę Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Ekologicznych EKOFILM’92.

           Obok obrazów filmowych, Szymon Wdowiak jest autorem znakomitych fotografii  prezentowanych na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz publikowanych w wydawnictwach albumowych. Warto przypomnieć, że pierwszą indywidualną wystawę fotograficzną „Lodowce Kaukazu” przedstawił publiczności w Muzeum Ziemi PAN w 1967 roku. W listopadzie i grudniu 2000 r. odbyła się wystawa fotografii  „Wśród bogów i   kamieni”, również w Muzeum Ziemi PAN.

Mieszkańcy Milanówka doskonale pamiętają jego realizację filmu „O czym szumią drzewa”, który poświecił pięknej przyrodzie również tej w swoim rodzinnym Milanówku.

           Ponadto Szymon Wdowiak w uznaniu zasług na polu popularyzacji alpinizmu i utrwalania piękna przyrody został uhonorowany wieloma odznakami i medalami, m.in. Polskiego Klubu Górskiego, medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, medalem „Zasłużony dla Kultury Fizycznej i Turystyki”, medalem „100 Lat Organizacji Taternickich w Polsce 1903-2003”. W 2002 r. w uznaniu zasług w promowaniu walorów milanowskiej przyrody,  Towarzystwo Miłośników Milanówka przyznało mu godność Członka Honorowego. Przez burmistrza Milanówka został uhonorowany Statuetką Milanowskiego Liścia Dębu.

         Dla Milanówka zapisał się w sposób szczególny realizacją filmu „Pokochać drzewa”, w którym uwrażliwił  milanowian na potrzebę ochrony niezwykle wartościowego drzewostanu oraz na konieczność podejmowania właściwych zachowań ekologicznych. Film ten ukazuje piękno polskiej przyrody na przykładzie naszego Miasta i zarazem przestrzega przed zagrożeniami, jakie dla środowiska niesie współczesna cywilizacja i niekontrolowane uprzemysłowienie.   Stając się wielkim autorytetem twórczym, wywarł wielki wpływ na postawy wielu artystów fotografików, filmowców, naukowców, alpinistów i innych, promując jednocześnie Milanówek, w którym całe życie mieszkał i tworzył.

Szymona Wdowiaka zaliczanego do panteonu największych artystów Milanówka mieszkańcy i przyjaciele wraz z rodziną pożegnali na mszy św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej, a później w czasie uroczystości żałobnych na miejscowym cmentarzu parafialnym, gdzie zmarły spoczął w rodzinnym grobie.

Odejście Szymona Wdowiaka jest wielką i niepowetowaną stratą dla Rodziny, Jego wielu przyjaciół w Milanówku i świecie, stratą dla polskiej sztuki filmowej, którą milanowianie mogą teraz podziwiać już tylko z nagrań podarowanych miejskiej bibliotece publicznej. Na pokazy filmów Szymona Wdowiaka serdecznie zapraszają organizatorzy Milanowskie Towarzystwo Letnicze i Biblioteka Miejska w Milanówku.

Andrzej Pettyn

 

Reklamy
Polecamy

poprzednie zamknij następne