W okresie dwóch lat Zarząd wydał 2 książki:
- Spacer po Milanówku 3 - Helena Wesołowska z rysunkami Katarzyny Chrudzimskiej-Uhery, promocja - 7.01.2001
- Harcerstwo polskie w Milanówku (część 1) Marian Hassa, promocja 17.06.2001.
- Ścieżki rowerowe - Włodzimierz Domińczyk;
- Wędrówki po Milanówku - Milanówek południowy - Włodzimierz Starościak;
- Przewodnik po cmentarzu milanowskim - Zofia Żuławska z zespołem,
- W książce Przewodnik Turystyczny po Ziemi Grodziskiej - część dotycząca Milanówka - to praca zbiorowa członków Zarządu TMM, opracowanie redakcyjne - A. Pettyn i T. Kasztelanic.
- W III kadencji działalności Zarządu TMM kontynuowana była współpraca z Władzami miasta. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym (29.01.2000 r.) sformułowano 20 wniosków - postulatów, które razem z innymi materiałami zostały przedłożone władzom miasta. W piśmie z dn. 27.03.2000 r. Burmistrza Miasta Pana Jerzego Wysockiego otrzymaliśmy przychylne ustosunkowanie się do wielu propozycji. W dniu 4.04.2000 r. Na specjalnym zebraniu w tej sprawie z udziałem Burmistrza omówiono zgłoszone wnioski. Na 20 zgłoszonych wniosków - 11 zostało przez władze przyjęte do realizacji. Niektóre sprawy nie mogły być przyjęte, ponieważ ich przedmiot nie leży w kompetencji Władz Miasta (np. instalowanie progów spowalniających na drogach wojewódzkich).
- Zarząd TMM poparł wniosek dr Heleny Krajewskiej w sprawie nadania skwerowi u zbiegu ul. Kościuszki i Krakowskiej (blisko stacji PKP) - imienia pisarza Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, wniosek został zrealizowany.
- 23.11.2001 r. W czasie posiedzenia Zarządu TMM omawiano aktualne problemy z życia miasta, częściowo w oparciu o relacje radnych, będących członkami Zarządu TMM. W wyniku dyskusji - w odniesieniu do następujących trzech zagadnień sformułowano opinię Zarządu, którą przekazano Władzom miasta. (pismo Zarządu TMM z dn. 26.11.2001). A mianowicie: Sieć szkół w mieście Zarząd Towarzystwa wyraża pełne poparcie dla starań rodziców i dzieci, mieszkających w południowej części miasta, w sprawie utworzenia drugiego gimnazjum publicznego przy Szkole Podstawowej nr 1. Zarówno kadra pedagogiczna, jak i liczba sal lekcyjnych gwarantuje odpowiednie warunki dla lokalizacji szkoły podstawowej i gimnazjum w jednym obiekcie. Przede wszystkim decyzja ta, otworzy znacznie lepsze warunki dla dzieci przez likwidację uciążliwych, dalekich obecnie dojazdów ( do gimnazjum na ul. Żabie Oczko). Sprawa Biuletynu Rady Miasta Zarząd TMM wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zamysłu zlikwidowania Biuletynu Rady Miasta. Naszym zdaniem Biuletyn spełnia niezwykle ważną rolę w "społeczeństwie informacyjnym", utrzymując więzi między Władzami, a lokalną społecznością. Biuletyn przekazuje niezbędne informacje o pracy Zarządu i Rady Miasta. Informacje te są rzetelne, obiektywne, zapewniające utrzymanie łączności między mieszkańcami i Władzami, między wyborcami, a Samorządem terytorialnym. Pomysł likwidacji Biuletynu sprzeciwia się idei samorządności i demokracji, na co społeczność lokalna nie wyrazi zgody. Ponadto zobowiązanie do wydawania Biuletynu zawarto w obowiązującym programie działania Rady Miasta. Realizacja komunalnego budownictwa mieszkaniowego W wyniku dyskusji Zarząd TMM popiera celowość szybkiej decyzji w sprawie realizacji na terenie miasta komunalnego budownictwa mieszkaniowego i TBS. Decyzję tę uzasadnia trudna sytuacja mieszkaniowa wielu mieszkańców miasta (zły stan techniczny budynków grożących zawaleniem) Zarząd TMM apeluje do Rady Miasta o szybkie podjęcie decyzji i odpowiednich kroków, w celu zapewnienia mieszkań tym osobom, które zamieszkują w budynkach przeznaczonych do natychmiastowej rozbiórki, jak i tym, którzy chcą przystąpić do TBS.
- Zorganizowano wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 młodzieżowy konkurs wiedzy o Milanówku dla uczniów szkół podstawowych: udział wzięli członkowie Zarządu TMM w charakterze jurorów: A. Pettyn, W. Starościak oraz M. Opałło w charakterze przewodniczącej komisji konkursowej.
- Współpraca z młodzieżą i nauczycielami Nowej Podstawowej Szkoły przy ul. Warszawskiej 14 (A. Pettyn).
- Udział w działalności Szkolnego Koła Przyjaciół Milanówka i przygotowaniu młodzieży Szkoły Podstawowej nr 3 do turnieju wiedzy o Milanówku (pogadanki na tematy milanowskie, pokaz filmu - A. Pettyn).
- Zainicjowanie spotkania z młodzieżą szkół podstawowych pod nazwą "Lekcja historii Milanówka w plenerze" (pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2001 r. - A. Pettyn).
- Zorganizowanie wraz z Dyrekcją Zespołu Szkół im. Gen. Józefa Bema przy ul. Wójtowskiej 3 imprezy w dniu 9.12.2001 r. pt. "Twórczy Milanówek". W czasie tej imprezy odbyła się: promocja kolejnej antologii anegdot literackich i historycznych "Anegdoty Świata" Andrzeja i Remigiusza Pettynów, recytacja wierszy o Milanówku E. Lisowej przez uczennice szkoły, wystawa malarstwa Danuty Rożnowskiej-Borys "Anioł przy moim stole" oraz pokaz mody Pracowni Projektu i Stylizacji "Befana".
- Udział w uroczystości 40-lecia Zespołu Szkół im. Józefa Bema w Milanówku przy ul. Wójtowskiej 3.
5. Promocja Towarzystwa i miasta Milanówka w mediach Działalność tę głównie prowadził wiceprezes A. Pettyn przez inicjowanie przyjazdów do Milanówka dziennikarzy z Warszawy, udzielanie wywiadów, uczestniczenie w reportażach, prowadzenie audycji w Radiu Bogoria (łącznie 38 obszerniejszych wywiadów z ciekawymi ludźmi z Milanówka nie licząc krótkich wypowiedzi, m.in. w ramach "Lata z Radiem") i ułatwianie zapraszanym przedstawicielom mediów w docieraniu do ciekawych rozmówców na terenie Milanówka. W wyniku tych inicjatyw w Milanówku gościły ekipy I Programu PR, "Radia dla Ciebie", Radia BIS i WOT-u). Na szczególną uwagę w nader szerokiej promocji zasługują: 2-godzinny blok informacyjny w I Programie PR Zdzisławy Błaszkowskiej, reportaże "Milanówek - miejsce magiczne" (łącznie 70 minut) - Bożeny Markowskiej, półgodzinna relacja o historii urny z sercem Chopina z udziałem ks. Zbigniewa Szysza i A. Pettyna w "Radiu dla Ciebie", opowieści o Milanówku Włodzimierza Starościaka oraz wspomnienia okupacyjne z "Szarych Szeregów" Mieczysława Trząskiego. Film WOT-u o Milanówku, w którym wystąpili Dorota Stalińska i Andrzej Pettyn doczekał się nawet trzykrotnej emisji w ramach najlepszego czasu antenowego. Warto dodać, że aczkolwiek burmistrz Jerzy Wysocki formalnie nie jest członkiem TMM, ale działając w duchu naszego statutu wiele razy występował w mediach centralnych i wojewódzkich popularyzując sprawy Milanówka, co zasługuje na odnotowanie i uznanie.
6. Współpraca Zarządu TMM ze stowarzyszeniami społecznymi sąsiadujących miast i gmin.- Przedstawiając dokumentację z walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego TMM z dn. 29 stycznia 2000 r. Zarząd Towarzystwa zwrócił się do Starosty Grodziskiego mgr Krzysztofa Markowskiego z inicjatywą zorganizowania spotkania stowarzyszeń regionalnych innych miast i gmin powiatu, w celu wymiany doświadczeń. Wniosek TMM został zaakceptowany i tak 18 kwietnia 2000 r. w siedzibie Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku doszło do spotkania przedstawicieli 7 stowarzyszeń działających na rzecz swoich miast lub gmin. W spotkaniu tym wzięli udział Włodzimierz Domińczyk, Andrzej Pettyn i Mirosława Opałło. Na nasz wniosek informacje dotyczące działalności reprezentowanych na spotkaniu stowarzyszeń zostały zamieszczone w broszurze p.t. "Stowarzyszenia w powiecie grodziskim".
- W dalszym rozwoju współpracy i w czasie kolejnych spotkań w Stawisku powstała - wysunięta przez przedstawicieli TMM - inicjatywa opracowania i wydania "Przewodnika Turystycznego po Ziemi Grodziskiej". Przewidziano, że stowarzyszenia opracują materiały dla swoich obszarów (gmin) i przekażą do Starosty Powiatu Grodziskiego. Część "Przewodnika", dotycząca Milanówka - jest pracą zbiorową członków Zarządu TMM, strona redakcyjna została opracowana przez T. Kasztelanic i A. Pettyna i następnie przekazana do koordynatora "Przewodnika" w Starostwie. Ponieważ wydanie "Przewodnika Turystycznego po Ziemi Grodziskiej" nadmiernie opóźnia się, w związku z tym powstała ostatnio koncepcja wydania "Przewodnika po Milanówku" - jako odrębnej pozycji wydawniczej, znacznie poszerzona o informacje, które nie znalazły miejsca w tzw. wersji powiatowej.
- Pragnę podziękować wszystkim członkom Zarządu TMM za pełną zaangażowania - według racjonalnego podziału zadań - pracę i za zgodne współdziałanie w realizacji naszych planów i zamierzeń. Bez wątpienia miała na to wpływ życzliwa, bezkonfliktowa atmosfera, sprzyjająca skuteczności działań, a wynikająca z głębokiego zrozumienia sensu i idei pracy społecznej.
- Uważam, że również i w przyszłości tylko przy racjonalnym podziale zadań i przy harmonijnej współpracy wszystkich członków Zarządu mogliśmy realizować nasze zadania. Jesteśmy świadomi tego, że wiele spraw w dotychczasowej pracy wymaga usprawnień potrzebnych w warunkach pracy społecznej - Zarządu, mającego dużo dobrej woli i chęci, i ambicje często niewspółmierne do konkretnych możliwości.
- W IV kadencji Zarządu TMM pożądane jest włączenie do pracy przez nowy Zarząd - szerszego grona członków TMM, którzy mogliby podjąć się realizacji zadań, zgodnych ze swoimi kompetencjami i zamiłowaniami. W tym celu wydaje się być racjonalne tworzenie doraźnych zespołów dla osiągania celów statutowych Towarzystwa.
- Należy zintensyfikować sprzedaż naszych wydawnictw, rozpoczynając od akcji reklamowej na dużą skalę. Istotną praktyczną trudność stanowi magazynowanie naszych wydawnictw w 3 prywatnych lokalach - członków Zarządu, co powoduje brak operatywnej dostępności do zbiorów i ograniczonej możliwości dysponowania nimi.
- Dla dalszego, sprawnego funkcjonowania Zarządu absolutnie niezbędne byłoby uzyskanie niewielkiego pomieszczenia, w którym zaistniałaby możliwość gromadzenia materiałów dotyczących historii Milanówka, dokumentacji TMM, różnego rodzaju pism, rozproszonych wśród członków Towarzystwa materiałów i naszych wydawnictw itp. Siedmioletnia działalność Towarzystwa skutkuje nagromadzeniem różnego rodzaju cennych zbiorów dokumentujących ożywioną działalność Zarządu TMM, a także i historię Milanówka, które wymagają odpowiedniego, uporządkowanego przechowywania - w jednym miejscu.
- Zarząd TMM pragnie serdecznie podziękować Władzom miasta, w szczególności Burmistrzowi Panu Jerzemu Wysockiemu, za bardzo życzliwe wspieranie, w różnej formie naszych działań, w tym również stałe, aczkolwiek częściowe dofinansowywanie naszej działalności wydawniczej. Nasze publikacje chronią od zapomnienia tradycje historyczne, wiedzę o historii miasta i twórczych ludziach tu działających, to wspaniałe dziedzictwo kulturowe miasta, z którego jesteśmy dumni i wiedzę o nim, którą chcielibyśmy przekazywać następnym pokoleniom.
- Trzecie tysiąclecie daje szczególny impuls do rozwijania dalszej działalności społecznej, kultywowanie tradycji i przekazywanie młodszym pokoleniom wartości, które są dorobkiem pokoleń milanowian.
- W imieniu Zarządu TMM składam również podziękowanie Pani Aleksandrze Magiereckiej - dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury i pracownikom MOK, za życzliwą współpracę i pomoc w organizacji naszych imprez.
Prof. dr Mirosława Opałło